pod redakcją Tomasza Ratajczaka
W ramach serii Łupek miedzionośny wydano jak dotąd cztery monografie. Pierwsza z nich, wydana w 2014 roku, dotyczyła charakterystyki oraz podstawowych właściwości łupka miedzionośnego jak gęstość, koagulacja, rozdrabnianie mechaniczne i chemiczne, hydrofobowość naturalna w wodzie i w obecności spieniaczy oraz flotacja. W drugiej, rozszerzonej części monografii, którą wydano w 2016 roku, opisano heterogeniczność skały łupkowej oraz właściwości łupka miedzionośnego pod kątem stabilności, flokulacji, koagulacji i aglomeracji. W trzeciej części, wydanej 2017, opisano geochemię łupka oraz mikrobiologiczne procesy jego utleniania, a znaczna część monografii oraz jej czwarta część (2018) poświęcona była flotacji łupka w różnych warunkach. Obecna, piąta część jest uzupełnieniem wcześniejszych serii o dalsze interesujące właściwości łupka, zwłaszcza flotacyjne.
W imieniu Autorów prezentowanych materiałów, życzymy pożytecznej lektury. Zapraszamy do nadsyłania prac do kolejnej części przedmiotowej monografii.
pod redakcją Tomasza Ratajczaka i Jana Drzymały
W ramach serii Łupek miedzionośny wydano jak dotąd trzy monografie. Pierwsza z nich, wydana w 2014 roku, dotyczyła charakterystyki oraz podstawowych właściwości łupka miedzionośnego jak gęstość, koagulacja, rozdrabnianie mechaniczne i chemiczne, hydrofobowość naturalna w wodzie i w obecności spieniaczy oraz flotacja. W drugiej, rozszerzonej części monografii, którą wydano w 2016 roku, opisano heterogeniczność skały łupkowej oraz właściwości łupka miedzionośnego pod kątem stabilności, flokulacji, koagulacji i aglomeracji. W trzeciej części, wydanej 2017, opisano geochemię łupka oraz mikrobiologiczne procesy jego utleniania, a znaczna część monografii poświęcona była flotacji łupka w różnych warunkach. Obecna część czwarta uzupełnia pozostałe części o dalsze intersujące właściwości łupka, zwłaszcza flotacyjne. Polecamy także artykuł o bakteriach siarkowych zasiedlających łupek miedzionośny, który szeroko opisuje procesy geochemiczne przez nie powodowane.
Z wielką przyjemnością oferujemy Państwu czwartą część monografii Łupek miedzionośny. Życzymy pożytecznej lektury.
pod redakcją Przemysława B. Kowalczuka i Jana Drzymały
W ramach serii Łupek miedzionośny wydano jak dotąd dwie monografie. Pierwsza z nich, wydana w 2014 roku, dotyczyła charakterystyki oraz podstawowych właściwości łupka miedzionośnego jak gęstość, koagulacja, rozdrabnianie mechaniczne i chemiczne, hydrofobowość naturalna w wodzie i w obecności spieniaczy oraz flotacja. W drugiej rozszerzonej części monografii, wydanej w 2016 roku, opisano heterogeniczność skały łupkowej oraz właściwości łupka miedzionośnego pod kątem stabilności, flokulacji, koagulacji oraz aglomeracji. Znaczna część monografii poświęcona została flotacji łupka w różnych warunkach.
W wyniku przeprowadzonych prac, a także prac uczonych z wielu krajowych i zagranicznych ośrodków badawczych, uległa znacznie rozszerzeniu nasza wiedza o łupku miedzionośnym, co może się przyczynić do doskonalenia istniejących technologii wykorzystanie rud miedzi, a także do opracowania nowych technologii jego przerobu. Jednakże do pełnej wiedzy o łupku miedzionośnym jeszcze jest daleko. Dlatego podjęto decyzję wydania kolejnej części monografii Łupek miedzionośny III, w której zawarto wyniki intensywnych badań łupka. Opisano zarówno geochemię łupka, mikrobiologiczne procesy jego utleniania, przedstawiono właściwości łupka jako zwięzłe podsumowanie dwóch poprzednich monografii oraz opisano wyniki najnowszych prac.
pod redakcją Przemysława B. Kowalczuka i Jana Drzymały
Łupek miedzionośny złoża rudy miedzi monokliny przedsudeckiej, zwany w literaturze jako Kupfershiefer, przyciąga uwagę badaczy, technologów i studentów ze względu na jego znaczenie naukowe i gospodarcze dzięki obecności w nim minerałów miedzi. Ma on również duże znaczenie dydaktyczne ze względu na właściwości oraz łatwą dostępność. Łupek miedzionośny to bardzo złożona substancja, gdyż w jej skład wchodzą zarówno minerały siarczkowe metali, kwarc, węglany, minerały ilaste, jak i substancje węglowe. Skład ten powoduje dużą różnorodność właściwości łupka miedzionośnego. Różnorodność ta, z punku widzenia technologii wytwarzania miedzi, jest zarówno przydatna, dzięki zawartość Cu, jak i szkodliwa, z powodu zawartości węgla organicznego, powodującego trudności na hutniczym etapie wytwarzania miedzi. Powoduje to, że łupek jest zarówno pożądanym jak i niechcianym składnikiem rud, które zawierają obok Kupfershiefer także okruszcowane miedzią warstwy piaskowe i dolomityczne. Dlatego obecnie w Polsce, i w pewnym stopniu na świecie, prowadzone są intensywne prace badaczy, technologów i studentów, które dotyczą poznania i wykorzystania różnorodnych właściwości łupka do kontrolowania procesów jego przerobu, zwłaszcza metodą flotacji.
W poprzedniej monografii Łupek miedzionośny I opisano już podstawowe parametry łupka jak flotowalność, ługowalność, gęstość, oddziaływanie ze spinaczami. Jednakże do pełnej wiedzy o łupku miedzionośnym jeszcze jest daleko. Dlatego podjęto decyzję wydania monografii Łupek miedzionośny II, w której zawarto wyniki intensywnych badań łupka otrzymanych w roku 2015. Ponieważ badania jeszcze trwają, planowane jest wydanie w 2017 ostatniej części monografii, czyli Łupek miedzionośny III.
Prace zawarte w tej monografii oparte są głównie na rezultatach badań opisanych w inżynierskich i magisterskich pracach dyplomowych. Zapraszamy badaczy i dyplomantów z kraju i zagranicy do nadsyłania prac do części III.
pod redakcją Jana Drzymały i Przemysława B. Kowalczuka
Zakład Przeróbki Kopalin i Odpadów Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej prowadzi szeroką działalność dydaktyczną, naukową i organizacyjną. Dbamy pilnie, aby nasza praca i rozwój były możliwie jak najbardziej zharmonizowane między tymi rodzajami aktywności. Dlatego prace inżynierskie i magisterskie dyplomowe, a także prace doktorskie, były tak ukierunkowane, aby pozwalały nie tylko otrzymać odpowiednie stopnie zawodowe i tytuły naukowe, ale także były użyteczne dla innych i przynosiły pożytek naukowy dla ludzkości w postaci publikacji naukowych oraz doniesień konferencyjnych, a w efekcie prowadziły do jak najlepszego wykorzystania bogactwa zasobów krajowych rud miedzi.
W ramach tej serii wydano jak dotąd dwie monografie. Pierwsza z nich dotyczyła zagadnienia flotacji substancji w obecności soli nieorganicznych (Tomasz Ratajczak i Jan Drzymała, Flotacja solna, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, 2003), a druga negatywnym zjawiskom mechanicznym we flotacji (Żaklina Konopacka, Flotacja mechaniczna, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, 2005). Obecnie wydajemy trzecia monografią z tej serii (Łupek miedzionośny, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, 2014), która jest poświęcona łupkowi cechsztyńskiemu, znanego także jako Kupferschiefer, a w Polsce występującemu w złożach miedzi Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego (LGOM) i eksploatowanemu przez KGHM Polska Miedź S.A.
W ostatnich latach działalności Zakładu Przeróbki Kopalin i Odpadów Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej realizowano wiele prac studenckich i badawczych własnych oraz na zlecenie przemysłu, które dotyczyły właśnie łupka miedzionośnego. Zainteresowanie łupkiem i jego właściwościami wynika z jego niezmiernie ważnych i ciekawych geochemiczno-petrograficznych właściwości, które z jednej strony powodują, że jest on ważnym technologicznie składnikiem rudy z bogatą zawartością miedzi i różnych metali, a z drugiej stwarza on szereg trudności na wszystkich etapach przerobu rud miedzi, w tym podczas wzbogacania flotacyjnego oraz przerobu hutniczego. W wyniku tych prac, a także prac uczonych z wielu krajowych i zagranicznych ośrodków badawczych, uległa znacznie rozszerzeniu nasza wiedza o łupku miedzionośnym, co może się przyczynić do doskonalenia istniejących technologii wykorzystanie rud miedzi, a także do opracowania nowych technologii jego przerobu.
Z wielką przyjemnością oferujemy Państwu, czyli studentom i pracownikom wydziałów górniczych i chemicznych oraz mineralurgom pracującym w przemyśle miedziowym i z nim współpracującym, a także każdemu czytelnikowi żądnemu wiedzy, pierwszą część monografii Łupek miedzionośny. Druga część monografii ukaże się drukiem wkrótce.
Dla przejrzystości monografii, każdy jej rozdział poświęcony został innemu zagadnieniu i firmowany jest nazwiskami tych, którzy nad danym zagadnieniem pracowali.
Życzymy przyjemnej lektury.
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
50-421 Wrocław, ul. Na Grobli 15
Budynek L-1 Geocentrum